1808J0630474KDT
Mfr.Part #
1808J0630474KDT
Description
CAP CER 0.47UF 63V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
63V
Applications :
High Reliability
Capacitance :
0.47µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808J0630474KDT
Knowles Syfer 1808J0630474KDT
0.47μF 63V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0630474KDT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1808J0630474KDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm