1808J0500561JDT
Mfr.Part #
1808J0500561JDT
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Temperature
Applications :
High Reliability
Datasheets
1808J0500561JDT
Knowles Syfer 1808J0500561JDT
560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0500561JDT Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1808J0500561JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm