1808J0500223MXT
Mfr.Part #
1808J0500223MXT
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1808J0500223MXT
Knowles Syfer 1808J0500223MXT
0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0500223MXT Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
1808J0500223MXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm