1808J0500183JXR
Mfr.Part #
1808J0500183JXR
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1808
Capacitance :
0.018μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808J0500183JXR
Knowles Syfer 1808J0500183JXR
0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0500183JXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808J0500183JXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm