1808J0500102FCT
Mfr.Part #
1808J0500102FCT
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
1808J0500102FCT
Knowles Syfer 1808J0500102FCT
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0500102FCT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1808J0500102FCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm