1808J0160563KXR
Mfr.Part #
1808J0160563KXR
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 1808
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1808J0160563KXR
Knowles Syfer 1808J0160563KXR
0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808J0160563KXR Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1808J0160563KXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm