1808HC390KAT9A
Mfr.Part #
1808HC390KAT9A
Description
CAP CER 39PF 3KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.57mm
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
1808 (4520 metric)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Height :
2.03mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
3kV
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.032mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.03mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Capacitance :
39pF
Datasheets
1808HC390KAT9A
KYOCERA AVX 1808HC390KAT9A
39pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808HC390KAT9A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 3kV, it is capable of operating.
1808HC390KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV