1808HC102KATRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808HC102KATRE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Height :
2.03mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Capacitance :
1000pF
Termination :
SMD/SMT
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.03mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.032mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1808HC102KATRE
KYOCERA AVX 1808HC102KATRE
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808HC102KATRE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3kV allows it to function.
1808HC102KATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV