1808GC221JAT1A
Mfr.Part #
1808GC221JAT1A
Description
CAP CER 220PF 2KV X7R 1808
Height :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
220pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.032mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Depth :
2.03mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1808 (4520 metric)
Number of Pins :
2
Datasheets
1808GC221JAT1A
KYOCERA AVX 1808GC221JAT1A
220pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GC221JAT1A Overview
A 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.
1808GC221JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV