1808CC102KAT1AJ
Mfr.Part #
1808CC102KAT1AJ
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1000pF
Thickness :
2.032mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Height :
2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
630V
Datasheets
1808CC102KAT1AJ
KYOCERA AVX 1808CC102KAT1AJ
1000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808CC102KAT1AJ Overview
A 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1808CC102KAT1AJ Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm