1808AC103KAT2A
Mfr.Part #
1808AC103KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.032mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808AC103KAT2A
KYOCERA AVX 1808AC103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)