180-078-203L021
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
180-078-203L021
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, High Density
Length :
52.8mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
4
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
180
Current Rating :
5A
Pbfree Code :
yes
Published :
2008
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Gender :
FEMALE
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Positions :
78
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height :
9.93mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Plating :
Nickel
IEC Conformance :
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D High Density
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Signal
Voltage - Rated AC :
500V
Mount :
Free Hanging, Panel
DIN Conformance :
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
78
Width :
15.4mm
Contact Finish :
Gold
Feature :
Shielded
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Termination :
Solder Cup
Housing Material :
PBT
Datasheets
180-078-203L021
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-203L021 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-078-203L021 pinout, 180-078-203L021 datasheet PDF, 180-078-203L021 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-203L021 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.