180-078-201L001
Mfr.Part #
180-078-201L001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-50°C
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Form :
Stamped
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
100°C
Contact Material :
Brass
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Number of Positions :
78
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Series :
180
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D High Density
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Published :
Current Rating :
5A
Number of Rows :
4
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, High Density
Housing Material :
PBT
Datasheets
180-078-201L001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-201L001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-078-201L001 pinout, 180-078-201L001 datasheet PDF, 180-078-201L001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-201L001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.