180-078-113R011
Mfr.Part #
180-078-113R011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 78POS PNL MNT
Stock
280
In Stock :
280
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D High Density
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Height :
10.2mm
Total Number of Contacts :
78
Gender :
Male
Tray
Width :
12.6mm
Housing Color :
Black
Number of Positions :
78
Number of Rows :
4
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Mount :
Through Hole
Published :
2008
Length :
67mm
Termination :
Solder
Signal
Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Voltage - Rated AC :
500V
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
180-078-113R011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-113R011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-50°C~100°C, 180-078-113R011 pinout, 180-078-113R011 datasheet PDF, 180-078-113R011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-078-113R011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.