180-062-213R911
Mfr.Part #
180-062-213R911
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
62
Published :
Mount :
Through Hole
Empty Shell :
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
500V
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C High Density
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
3A
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Feature :
Board Lock, Shielded
Number of Positions :
62
Datasheets
180-062-213R911
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-213R911 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 180-062-213R911 pinout, 180-062-213R911 datasheet PDF, 180-062-213R911 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-213R911 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.