180-062-213R031
Mfr.Part #
180-062-213R031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Feature :
Shielded
Flammability Rating :
Termination :
Solder
No
Length :
69.4mm
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Mount :
Through Hole
Width :
12.6mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Total Number of Contacts :
62
Housing Material :
PBT
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
3A
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Gender :
FEMALE
Current Rating :
5A
JESD-609 Code :
e4
Gold
Height :
9.93mm
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C High Density
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
62
Housing Color :
Black
Voltage - Rated AC :
500V
Datasheets
180-062-213R031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-213R031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 180-062-213R031 pinout, 180-062-213R031 datasheet PDF, 180-062-213R031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-213R031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.