180-062-201L011
Mfr.Part #
180-062-201L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-50°C~100°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-50°C
Number of Positions :
62
Current Rating :
5A
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
Stamped
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
PBT
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
180
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C High Density
Feature :
Shielded
Packaging :
Tray
Mount :
Free Hanging, Panel
Published :
Datasheets
180-062-201L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-201L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-062-201L011 pinout, 180-062-201L011 datasheet PDF, 180-062-201L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-062-201L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.