180-044-102L011
Mfr.Part #
180-044-102L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
No
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Mount :
Free Hanging, Panel
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B High Density
Contact Material :
Brass
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
3
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
14 Weeks
MIL Conformance :
Housing Material :
PBT
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Finish :
Tin
Series :
180
Total Number of Contacts :
44
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Number of Positions :
44
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Current Rating :
5A
Published :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Termination :
Solder Cup
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Datasheets
180-044-102L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-044-102L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-044-102L011 pinout, 180-044-102L011 datasheet PDF, 180-044-102L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-044-102L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.