180-026-201L001
Mfr.Part #
180-026-201L001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-50°C
Series :
180
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness :
Flash
Max Operating Temperature :
100°C
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A High Density
Current Rating :
5A
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub, High Density
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
PBT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
26
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Contact Finish :
Gold
Published :
Contact Form :
Stamped
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Datasheets
180-026-201L001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-026-201L001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-026-201L001 pinout, 180-026-201L001 datasheet PDF, 180-026-201L001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-026-201L001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.