180-015-203L001
Mfr.Part #
180-015-203L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Flammability Rating :
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Height :
9.93mm
3
Width :
12.6mm
Gender :
Receptacle
No
REACH SVHC :
No SVHC
Gold
Material :
Metal
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
Housing Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lead Free :
Lead Free
Length :
30.8mm
Contact Type :
Signal
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Steel
Current Rating :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Shielded
Plating :
Nickel
Total Number of Contacts :
15
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
180-015-203L001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-203L001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 180-015-203L001 pinout, 180-015-203L001 datasheet PDF, 180-015-203L001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-203L001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.