180-015-202L031
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
180-015-202L031
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
5A
Housing Material :
PBT
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Mixed Contacts :
No
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness :
Flash
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Signal
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish :
Gold
Feature :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, High Density
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Packaging :
Tray
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Tin
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
Number of Rows :
3
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
Published :
2009
Series :
180
Empty Shell :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
180-015-202L031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-202L031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-015-202L031 pinout, 180-015-202L031 datasheet PDF, 180-015-202L031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-202L031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.