180-015-202L011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
180-015-202L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Stock
140
In Stock :
140
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
PBT
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
180
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging, Panel
Current Rating :
5A
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Tray
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Signal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
3
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Positions :
15
Published :
2009
Feature :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Datasheets
180-015-202L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-202L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 180-015-202L011 pinout, 180-015-202L011 datasheet PDF, 180-015-202L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-202L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.