179-025-613R671
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
179-025-613R671
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
Nylon
Series :
179
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Plating :
Nickel
Number of Rows :
2, 2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Color :
Black
Number of Contacts :
25
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tray
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Mount :
Through Hole
Shell Material :
Steel
Termination :
Solder
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B ; 3 DB B
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Stamped
Connector Style :
D-Sub - Stacked
Gender :
Male to Male
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)