179-015-513R571
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
179-015-513R571
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Stock
627
In Stock :
627
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
179
Insulation Resistance :
1000Ohm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Depth :
0.772 inch
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Form :
Stamped
Number Of PCB Rows :
2+2
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
2, 2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination :
Solder
Lead Free :
Lead Free
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Number of Positions :
15, 15
Feature :
Board Lock, Shielded
Terminal Pitch :
2.7686mm
PCB Contact Row Spacing :
3.7338 mm
Contact Material :
Brass
Gender :
Female to Female
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A ; 2 DA A
Plating :
Nickel
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material :
Tin
Height :
36.1mm
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Packaging :
Tray
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Contacts :
15
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2007
Current Rating :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub - Stacked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
25.4mm
Rated Current (Signal) :
5A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Length :
39mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Body Breadth :
0.494 inch
Housing Material :
Nylon
Datasheets
179-015-513R571
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 179-015-513R571 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, 179-015-513R571 pinout, 179-015-513R571 datasheet PDF, 179-015-513R571 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 179-015-513R571 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.