173D225X9050W
Mfr.Part #
173D225X9050W
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL
Stock
221
In Stock :
221
Tantalum Capacitors
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
900nA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Series :
TANTALEX®, 173D
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Dissipation Factor :
4 %
Diameter :
4.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Manufacturer Size Code :
W
Published :
2016
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.2μF
Tan Delta :
0.04
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±10%
Length :
8.76mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V