173D225X9025V
Mfr.Part #
173D225X9025V
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 25V AXIAL
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Published :
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTALEX®, 173D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
500nA
Lead Diameter :
510 µm
Manufacturer Size Code :
V
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
Capacitance :
2.2μF
Length :
7.37mm
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Dissipation Factor :
3 %
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%