173D225X9015VW
Mfr.Part #
173D225X9015VW
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 15V AXIAL
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Axial
Voltage - Rated DC :
15V
Tolerance :
±10%
Length :
7.366mm
Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TANTALEX®, 173D
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
Voltage - Rated :
15V
Manufacturer Size Code :
V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Dissipation Factor :
4 %