173D225X5050WE3
Mfr.Part #
173D225X5050WE3
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Manufacturer Size Code :
W
Diameter :
4.572mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Length :
8.76mm
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.04
Leakage Current :
900nA
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
2.2μF