173D225X5050W
Mfr.Part #
173D225X5050W
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL
TANTALEX®, 173D
Manufacturer Size Code :
W
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dissipation Factor :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Type :
Molded
Leakage Current :
900nA
Tolerance :
±5%
Length :
8.763mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Polarity :
Polar
Lead Diameter :
510 µm
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Termination :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C