173D225X5020VW
Mfr.Part #
173D225X5020VW
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Not Applicable
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated DC :
20V
Number of Terminations :
Length :
7.37mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
Capacitance :
2.2μF
Package / Case :
Axial
Dissipation Factor :
4 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Contact Plating :
Lead, Tin
Polarity :
Polar
Series :
TANTALEX®, 173D
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%