173D225X5020UE3
Mfr.Part #
173D225X5020UE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
510 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±5%
Capacitance :
2.2μF
Terminal Shape :
Wire
Manufacturer Size Code :
U
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Package / Case :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.04
Published :
Length :
6.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Molded
Leakage Current :
0.0005mA
Voltage - Rated :
20V