173D225X0050WW
Mfr.Part #
173D225X0050WW
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Length :
8.76mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±20%
Series :
TANTALEX®, 173D
Leakage Current :
900nA
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Polarity :
Polar
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Manufacturer Size Code :
W
Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Dissipation Factor :
4 %
Tan Delta :
0.04
Operating Temperature :
-55°C~125°C