173D225X0025VW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
173D225X0025VW
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.37mm
Type :
Molded
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
2.2μF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
V
Diameter :
2.79mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.03
Mount :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
3 %
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated DC :
25V