173D185X9015UE3
Mfr.Part #
173D185X9015UE3
Description
CAP TANT 1.8UF 10% 15V AXIAL
Capacitance :
1.8μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.04
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
2.413mm
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
U
Voltage - Rated DC :
15V
Length :
6.6mm
Published :
Series :
TANTALEX®, 173D
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Leakage Current :
0.0005mA