173D184X9035UWE3
Mfr.Part #
173D184X9035UWE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.18UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Tan Delta :
0.03
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Length :
6.6mm
Leakage Current :
500nA
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
35V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Lead Diameter :
510 µm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Series :
TANTALEX®, 173D
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Dissipation Factor :
3 %
Capacitance :
0.18µF
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
U
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C