173D157X9015YW
Mfr.Part #
173D157X9015YW
Description
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Length :
13.97mm
Type :
Molded
Published :
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
15V
Capacitance :
150µF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
10μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
8 %
2
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tan Delta :
0.08
Diameter :
7.11mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.280Diax0.550L 7.11mmx13.97mm