173D157X9015YE3
Mfr.Part #
173D157X9015YE3
Description
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
15V
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
Y
Tan Delta :
0.08
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.280Diax0.550L 7.11mmx13.97mm
Diameter :
7.112mm
Type :
Molded
Capacitance :
150µF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Series :
TANTALEX®, 173D
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Leakage Current :
0.01mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
13.97mm