173D157X9010YE3
Mfr.Part #
173D157X9010YE3
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
640 μm
Number of Terminations :
2
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
10μA
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
11 Weeks
Manufacturer Size Code :
Y
Size / Dimension :
0.280Diax0.550L 7.11mmx13.97mm
Diameter :
7.112mm
Tan Delta :
0.08
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
13.97mm
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
150µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
8 %