173D156X9015W
Mfr.Part #
173D156X9015W
Description
CAP TANT 15UF 10% 15V AXIAL
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Type :
Molded
Termination :
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
15V
Manufacturer Size Code :
W
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
15μF
Leakage Current :
1.5μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
510 µm
REACH SVHC :
Unknown
Length :
8.76mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Voltage - Rated :
15V