173D156X5020XWE3
Mfr.Part #
173D156X5020XWE3
Description
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
20V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
4.57mm
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Diax0.420L 4.57mmx10.67mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0024mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
15μF
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
X
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Length :
10.67mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V