173D156X0015WW
Mfr.Part #
173D156X0015WW
Description
CAP TANT 15UF 20% 15V AXIAL
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Length :
8.76mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Manufacturer Size Code :
W
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
1.5μA
Diameter :
4.57mm
Voltage - Rated DC :
15V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
15μF