173D155X9050WWE3
Mfr.Part #
173D155X9050WWE3
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
W
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±10%
Series :
TANTALEX®, 173D
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.03
Capacitance :
1.5μF
Length :
8.76mm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Diameter :
4.57mm
Type :
Molded
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.0006mA
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C