173D155X9025VE3
Mfr.Part #
173D155X9025VE3
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 25V AXIAL
Length :
7.37mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.5μF
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
V
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
3 %
Diameter :
2.794mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
500nA
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
25V
Tan Delta :
0.03
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Series :
TANTALEX®, 173D
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
11 Weeks
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature :
-55°C~125°C