173D155X9020UW
Mfr.Part #
173D155X9020UW
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL
Through Hole
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
500nA
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarity :
Polar
Capacitance :
1.5μF
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.6mm
Tan Delta :
0.04
Dissipation Factor :
4 %
Lead Diameter :
510 µm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Voltage - Rated DC :
20V
TANTALEX®, 173D
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
U
Axial
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%