173D155X9020UE3
Mfr.Part #
173D155X9020UE3
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL
Capacitance :
1.5μF
Leakage Current :
0.0005mA
Manufacturer Size Code :
U
Polarity :
POLARIZED
Length :
6.6mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
20V
Published :
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.04
Diameter :
2.41mm