173D155X5035VE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
173D155X5035VE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 5% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.03
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1.5μF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTALEX®, 173D
Type :
Molded
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Polar
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
Dissipation Factor :
3 %
Lead Diameter :
510 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Manufacturer Size Code :
V
Number of Terminations :
2
Length :
7.37mm