173D155X0020UW
Mfr.Part #
173D155X0020UW
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.04
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.413mm
Package / Case :
Axial
Type :
Molded
Length :
6.6mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
4 %
TANTALEX®, 173D
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1.5μF
Size / Dimension :
0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
500nA
Lead Diameter :
510 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
U
Voltage - Rated DC :
20V