173D126X9020XE3
Mfr.Part #
173D126X9020XE3
Description
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
4.572mm
Capacitance :
12μF
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.180Diax0.420L 4.57mmx10.67mm
Leakage Current :
0.0019mA
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
X
Voltage - Rated DC :
20V
Published :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Length :
10.67mm