173D126X9015WWE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
173D126X9015WWE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 12UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
Tan Delta :
0.06
Diameter :
4.572mm
Type :
Molded
Capacitance :
12μF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.4µA
Voltage - Rated DC :
15V
Series :
TANTALEX®, 173D
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Length :
8.76mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C