173D125X9035VW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
173D125X9035VW
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.2UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
1.2μF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
Polar
Series :
TANTALEX®, 173D
Lead Diameter :
510 µm
Length :
7.37mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.03
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
3 %
Size / Dimension :
0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm